Haberler

Seven Lights Agora'yı tasarlıyor. 11.08.2014


Odak Group, 30 yılı aşkın inşaat tecrübesiyle, 10 yılı aşkın Alışveriş Merkezi geliştirme ve yönetim bilgilerini birleştirerek, Agora Adapazarı projesine yatırım yapmaktadır. Agora, perakende sektörünün önde gelen, yenilikçi markalarıyla İzmir’de süregelen iş ortaklığını Adapazarı’nda da devam etmeyi hedeflemektedir. Agora, Türkiye pazarında yer alan yerli ve yabancı markaların başarılı karmasıyla, Adapazarı hedef kitlenin tüketici ihtiyaç ve isteklerine cevap vermeyi planlamaktadır.

Akasya Park Ümraniye Projesi'nin Mimari Aydınlatmasını Seven Lights tasarlıyor. 02.06.2014


İçerisinde rezidanslar, ofis binaları ve AVM'nin yer alacağı Akasya Park Ümraniye projesinde, konularının önde gelen isimleri ile stratejik işbirlikleri gerçekleşiyor.
İspanyol ve Türk mimarlık firmalarının ortak çalışmaları ile geliştirilen; İstanbul Ümraniye'de bölgesinin büyük çaplı yeni karma projesinde, ofis binaları, rezidans ve AVM bulunuyor. Akasya Yapı'nın toplamı 46 dönüm arsa üzerinde geliştirdiği projede, 600 den fazla bağımsız bölümden oluşan konut bloğu, 80 bin metrekarelik AVM ve toplamda 50 bin metrekare kiralanabilir alana sahip ofis blokları yer alıyor. Projenin inşaat maliyeti 200 Milyon Dolar olarak öngörülüyor. 

IETT - Seven Lights işbirliği 20.04.2014
İstanbuldaki toplam 10 bakım onarım garajının aydınlatma tasarım ve danışmanlığını Seven Lights üstlendi. Gelişen aydınlatma teknolojisinin son örneklerinin kullanılacağı proje 2014 sonbaharında hayata geçecek.
Arista Towers Projesinin Aydınlatma danışmanlığını Seven Lights üstlendi. 28.08.2013
AR Şirketler Grubu girişimi ile yükselen Şişli Arista Bomonti 32 bin metrekarelik inşaat alanına sahip.  102 metrekare yüksekliğe ulaşan  Şişli Arista Bomonti projesi 28 kat halinde tek blok olacak şekilde tasarlandı. Toplamda 85 adet ofisin mevcut olduğu Bomonti Arista 'da yer alan birimlerin büyüklüğü 177 metrekareden başlıyor, 206 metrekareye kadar yükseliyor.Resepsiyon, otopark, toplantı odaları, güvenlik, fitness salonu ve dosyalama merkezi imkanların yer aldığı Arista  Bomonti Ofis 'te ayrıca ticari üniteler de yer alıyor
Mimari Aydınlatma Tasarımı Eğitimi 15.08.2013
Bilgi Eğitim, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek  dünyada son dönemde trend haline gelen ve yeni bir istihdam potansiyeli yaratan ‘Mimari Aydınlatma Tasarım’ konusunda eğitim programı başlatıyor. 21 Eylül’de başlayacak ve profesyonellerin yanı sıra sadece ışığa ilgi duyan keşif meraklılarına açık eğitim, katılımcılara yeni bir kariyer fırsatı da yaratacak Bilgi Eğitim, dünyada hızla yükselen bir trend haline gelen ve istihdam açığının bulunduğu ‘Mimari Aydınlatma Tasarımı’ konusunda Türkiye’de ilk kez özel bir eğitim programı hazırlayarak gençlere yeni bir iş kapısı açarken sektörde kendini geliştirmek isteyenlere de kariyer fırsatı sunuyor.İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin ‘Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’ Bilgi Eğitim tarafından hazırlanan ve 6 hafta sürecek eğitim programı 21 Eylül’de başlıyor. Üniversite’nin Santral Kampüsü’nde her Cumartesi saat 10:00-13.00 ile 14.00-17:00 saatleri arasında verilecek eğitimlerde katılımcılara ışığın verimli kullanılmasının ipuçlarından aydınlatma tasarımına, örnek proje uygulamalarından yeni yaklaşımlara kadar mimari aydınlatma konusunda kapsamlı bir program sunulacak.Mustafa Serdar Seven’in eğitmenliğinde ve yapı-alan-atmosfer ekseninde konusunda uzman profesyonellerin katılımıyla gerçekleşecek eğitim programında; tasarım süreci başından sonuna kadar ele alınarak, mimari aydınlatma tasarımlarının yapabilmesi için gerekli teknik donanımın kazandırılması, gelişen ışıl teknolojilerinin mimari aydınlatma tasarımında kullanılabilmesi, mimari aydınlatma tasarımcısının beraber çalıştığı diğer disiplinlerle olan etkileşimin incelenmesi, aydınlatma tasarımcısının gözünden tasarım-proje yorumları yaptırılması hedefleniyor. http://www.bilgi-egitim.com/tr/programlar/120/mimari-aydnlatma-tasarm-egitimi/
Forum Gaziantep AVM Projesi Mimari Aydınlatma Danışmanlığı Seven Lights tarafından yürütülüyor. 01.11.2012
Koray İnşaat yükleniciliğinde devam etmekte olan Forum Gaziantep AVM Projesi'nde mimari aydınlatma danışmanlığı ve süpervizyon hizmetleri firmamız tarafından sağlanmakta.
Proje bitiş tarihi Ekim 2013.
PTT Tarih Müzesi Seven Lights tarafından tasarlanıyor. 07.07.2012
Ankarada bulunan PTT Tarih Müzesi, Türkiye'nin en köklü geçmişe sahip kurumlarından olan PTT'nin kurulduğu yıldan günümüze gelen yolculuğunu anlatırken Türkiye'nin bu geçen süredeki gelişimiyle ilgili de önemli ipuçları veriyor.
Blog : Mimari Aydınlatma Tasarımı 14.12.2011
Tinker, Tailor, Soldier, Spy
Seven Lights Sultanahmet Meydanı'nı aydınlatıyor. 23.08.2011
Seven Lights Mimari Aydınlatma Proje Ofisi,Sultanahmet Meydanı'nda içinde Alman Çeşmesi (German Fountain) , Diklitaş (Obelisk),Yılanlı Sütun gibi birçok tarihi İstanbul mirasının bulunduğu At Meydanı'nın (Hippodrome) aydınlatma tasarım çalışmalarına başladı.
Şairler Sofası Parkı Aydınlatma Enstalasyonu 10.2010

ALD İstanbul etkinlikleri çerçevesinde Akaretler/Beşiktaş’ta bulunan Şirler Sofası Parkı'nı aydınlatıyoruz! Türk aydınlatma tasarım ofisleri tarafından tasarlanacak aydınlatma enstalasyonu ile “ışığın” nasıl bir fark yaratabileceğini göstereceğiz. 15 Ekim’de açılışı gerçekleşecek enstalasyon, 26 Ekim’e (ALD İstanbul etkinliği sonrası) kadar ilgili herkesin ziyaretine açık olacak.

Mimari tasarımı Erhan İşsözen’e ait olan Şairler Sofası Parkı çevresinde yaşamış 10 şairin heykellerine yer verilmiş. Ünlü şairler arasında Melih Cevdet Anday, Behçet Necatigil, Orhan Veli Kanık, Özdemir Asaf, Neyzen Tevfik, Cahit Sıtkı Tarancı

Necati Cumalı gibi isimler var.

“Yalnız şairler ışık ile hayat buluyor”

İçerisinde çocuk oyun alanı da bulunan Şairler Sofası Parkı’nda gündüz park kullanımı yine belli bir seviyede iken özellikle gece park, evsizlere yuva olma özelliği taşıyor. Enstalasyonun gerçekleşeceği 11 gün, parkın gece sosyal yaşama katılması noktasında aydınlatmanın önemini de ortaya çıkaracak.

Lightmapping Istanbul 04.2010
İstanbul’un ışık haritasını çıkardık. Şimdi paylaşma zamanı.

PLDA LightMapping etkinliği, Professional Lighting Designers’ Association (PLDA) tarafından
2008 yılında Roma şehri ile başlatılan bir çalışma. Amaç etkinliğin gerçekleştiği şehirlerde aydınlatmanın yaşam kalitesine etkilerini tartışmaya açmak. Londra ve New York şehirleri ile devam eden çalışma bu sene İstanbul’da gerçekleşiyor.

PLD Türkiye Dergisi
ile İnsan Yerleşimleri Derneği tarafından düzenlenen LightMapping İstanbul etkinliği İstanbul’un ışık haritasını çıkarmayı amaçlıyor.

12 Mayıs ile 16 Haziran tarihleri arasında, İstanbul’un önemli yaşam alanlarında (Galata, Taksim, Cihangir vb.), o alanlar ile ilgili bilgili liderler eşliğinde, gece gezileri düzenlendi. Bu gezilerde çekilen fotoğraflar ve izlenimler 01 Ekim Cuma günü Buildist fuarı esnasında gerçekleşecek “LightMapping İstanbul Konferansı”nda paylaşılacak.

Ayrıca konferans dünyanın önemli aydınlatma tasarımcılarından Fransız Roger Narboni‘ye de ev sahipliği yapıyor.

Gezi Liderleri (Orhan Esen, Seda Bildik, Pürnur Soğangöz, Aysim Türkmen, Burçin Altınsay, Aslı Kıyak İngin) ve PLD Türkiye dergisi editörü Emre Güneş‘in katılımı ile gerçekleşecek ilk bölümde gezi fotoğrafları ve izlenimler paylaşılacak. Panel şeklinde gerçekleşecek bu bölümü ise şehir aydınlatması konusunda 3 kitabı bulunan Roger Narboni‘nin sunumu takip edecek.


Mimari Aydınlatmada Yeni Trendler Konferansı 05.2010

Tarih: 28 Mayıs 2010

Saat: 14:00 – 17:00

Konuşmacılar:

Iain Ruxton, Speirs and Major Associates (İngiltere)

Erik Olsson, Jöran Linder, Olsson & Linder (İsveç)

Kevan Shaw, KSLD (İskoçya)

“Akşamdan kalma” mimari aydınlatma

PLD Türkiye dergisinin Yapı Endüstri Merkezi işbirliği ile düzenlediği “Mimari Aydınlatmada Yeni Trendler” konferansı 28 Mayıs Cuma günü gerçekleşti.Siteco ana sponsorluğunda gerçekleşen etkinliğe Dubai’deki Burj Al Arab ve İngiltere’deki Lighthouse projeleri ile ödül kazanan Iain Ruxton’ın yanı sıra Avrupa’nın başarılı aydınlatma tasarımcıları Erik Olsson, Jöran Linder ve Kevan Shaw konuşmacı olarak katıldı.

Etkinlik PLD Türkiye editörü Emre Güneş’in konuşması ile açıldı. Kısa konuşmasında Güneş, bir “hayal” ile başlayan 5 yılık süreçteki PLD Türkiye hikayesini paylaşırken özellikle 25 Ekim’de Türkiye’de ilk defa gerçekleştirecek ALD İstanbul etkinliği ile ilgili de bilgiler verdi.

Güneş’ten sonra söz alan ise etkinliğin ana sponsoru Siteco'dan Aydınlatma Pazarlama IKAM ve Tasarım Grup Müdürü Engin Cebeci oldu. Cebeci, 12 yıllık sektör tecrübesi süresince aydınlatma tasarımı kavramının gelişimini gözlemleyebildiğini belirterek, hem kişisel olarak hem de şirket olarak böyle bir etkinliği desteklemekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Akşam’dan kalma”

Etkinliğin ilk sunumunu dünyanın önemli aydınlatma tasarımı ofislerinden Speirs and Major Associates’tan Iain Ruxton yaptı. Berlin’de gerçekleşen PLDC 2009 etkinliğinde konuşan Roger Narboni’nin (ki kendisi 1 Ekim’de LightMapping İstanbul Konferansı konuğumuz) söylediği “Mimari aydınlatma öldü” sözüne “Hayır, sadece akşamdan kalma” diye cevap veren Ruxton, aydınlatma tasarımının geçmişten bugüne nasıl kriterlerle değerlendirildiğini ve nereye doğru gittiğini anlattı. Sadece işlev ile başlayan aydınlatma tasarımı kriterinin sonra güzellik ve gösterişe dönüştüğünü anlatan Ruxton, gelinen noktada kriterlerin arttığını belirterek şöyle sıraladı: Sürdürülebilirlik, toplum, fizyoloji ve psikoloji, entegrasyon ve işbirliği, marka, yaşam döngü maliyeti.

“Brokeback Lighting”

İkinci sunum, belki de bugüne kadarki, benim gördüğüm, en renkli konuşmacılar olan İsveçli Olsson&Linder tasarım ofisi kurucu ortakları Erik Olsson ve Jöran Linder’e aitti. Tüm sunumlarını “Aydınlatma tasarımı insanlar içindir” kavramı üzerine yerleştiren ikili özellikle İsveç banliyölerinde yaptıkları çalışmalardan bahsetti. İsveç’in konut üretimi politikaları sebebiyle yaşanan sıkışmışlığın ve sıkıcılığın sosyal sorunları da beraberinde getirdiğini anlatan Linder, bu sorunları aydınlatma tasarımı ile çözemeseler de bir fark yaratabildiklerini anlattı. İkilinin beraber çektiği ve ekip olarak ışık ile olan aşklarını anlattıkları “Brokeback Lighting” başlıklı kısa filmleri ise görülmeye değerdi.

“Enerji kaynağı” olarak aydınlatma

Konferansın son sunumu İskoçya’dan KSLD kurucu ortağı, aynı zamanda PLDA Derneği Sürdürülebilirlik Komisyonu Başkanı Kevin Shaw oldu. Aydınlatma tasarımı ile sürdürülebilirlik kavramlarının ortak paydasında gerçekleşen sunumunda Shaw, ekolojik tasarım yaklaşımları ve aydınlatma tasarımı çözümleri üzerine yoğunlaştı.

Etkinliğin ana sponsoru, iç ve dış aydınlatma ürünleri ile geniş bir yelpazede aydınlatma çözümleri sunan Siteco, mimari aydınlatma tasarımı kültürünün Türkiye’de yaygınlaşması için desteklerini sürdürüyor.

Guerrilla Lighting 10.2009

Tarih: 10 Ekim 2009, Cumartesi.

Saat: 20:00 – 24:00

Yer: Şişhane Meydanı, Teutonia Binası, Galata


GERİLLALAR GALATA’YA IŞIKLA SALDIRDI!

Professional Lighting Design Türkiye dergisi Türkiye’de yine bir ilke imza attı.Avrupa’da başarı ile uygulanan Guerrilla Lighting etkinliği İstanbul’da 10 ekim Cumartesi günü gerçekleşti!

Çevreye duyarlı aydınlatma tasarımının öneminin vurgulandığı “Guerrilla Lighting”de; 60’a yakın gönüllü gerilla, büyük fenerler ve taşınabilir aydınlatma aygıtları kullanarak Galata Meydanı’ndaki Beyoğlu Belediyesi Binası, Beyoğlu Vergi Dairesi, Sarkuysan Binası ve Galata Kulesi’ni kendi elleriyle aydınlattı. “Görünürlük Projesi ‘09” kapsamında gerçekleşen etkinliği 400’ün üzerinde kişi ilgi ile izledi.

Aydınlatma ile ilgili teknik bilgilendirme seminerleri 02.2009

(EMO) İstanbul Şube’nin düzenlemekte olduğu seminerlerde Şubat ayından itibaren ayda bir kere aydınlatma tasarımı ile ilgili konulara yer verilecek.

PLD Türkiye desteği ile gerçekleşen seminerlerde program şöyle:

- 12 Şubat Perşembe 18:30, “ Aydınlatmada Enerji Verimliliği” ,

- 19 Mart Perşembe 18:30,

Elektrik Mühendisine Aydınlatma Tasarımcısı Desteği

- 16 Nisan, “Akıllı Binalarda Aydınlatma

- 21 Mayıs Perşembe 18:30, " Aydınlatmada Gelişen Teknolojiler "Mustafa Seven, Aydınlatma Tasarımcısı, PLDA Üyesi, Sevenlights


TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi

Adres: Dikilitaş Mah. Eren Sok. No: 30 Yıldız Teknik Üniversitesi Karşısı Dikilitaş 34349 Beşiktaş – İstanbul
Telefon: 0 212 2591150

Karanlıktan Aydınlığa 4 Cephe 06.2008

Türkiye’de ilk kez:
Karanlıktan Aydınlığa Dört Cephe Aydınlatma Tasarımı Demonstrasyonu

PLD Türkiye’nin gelenekselleştirdiği seminerlerin dördüncüsü olan “Kültür ve Tarihin Kesiştiği Yerde Aydınlatma Tasarımı” semineri diğer senelerden farklı olarak bir demonstrasyon çalışmasına ev sahipliği yaptı. Kültürel kodların ve tarihi dokunun aydınlatma tasarımına etkilerinin konuşulduğu seminerin ardından gerçekleşen “Karanlıktan Aydınlığa Dört Cephe” aydınlatma tasarımı demonstrasyon çalışmasında katılımcılar aydınlatma tasarımının etkilerini deneyimleme şansını yakaladılar.

PLD Türkiye dergisi editörü ve PLDA Türkiye temsilcisi Emre Güneş’in başkanlığında yürütülen organizasyona aydınlatma tasarımıyla ilgilenen çeşitli kurum ve kişiler katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Muhammet Garip’in açılış konuşmasını yaptığı seminere konuşmacılar Lidija Djokic ve Mark Stutton Vane sunumlarıyla aydınlatma tasarımıyla ilgili farklı perspektif açılımları sağladılar.

“Kültür ve Tarihin Kesiştiği Yerde Aydınlatma Tasarımı” seminerinin ardından; tasarımını PLD Uluslararası Geliştirme Direktörü Susanna Antico’nun yaptığı, PLD Türkiye’den Emre Güneş ve Sevenlights’tan Mustafa Seven’in proje yönetimini gerçekleştirdiği “Karanlıktan Aydınlığa Dört Cephe” aydınlatma tasarımı demonstrasyon çalışması gerçekleşti. Dört farklı cephenin, dört farklı aydınlatma tekniğiyle aydınlatıldığı demonstrasyon çalışmasında konuklar ve aydınlatma uzmanları katılımcıları farklı aydınlatma tekniklerinin tarihi cepheler üzerinde yarattığı etkiler üzerine bilgilendirdiler. İnteraktif bir şekilde gerçekleştirilen demonstrasyon çalışmasında katılımcılara farklı filtrelerle ne tür efektler verilebileceği de anlatılarak aydınlatma tasarımının sınırları hakkında bilgi verildi.

PLD Türkiye; Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek aydınlatma tasarımına yeni bir bakış açısı kazandırdı. PLD Türkiye; aydınlatma tasarımının hayatımızdaki önemini aktaracağı seminerlere önümüzdeki süreçte de devam edecek.

Üniversiteler Aydınlanıyor 07.03.2008 - 06.05.2008

Etkinlik Takvimi:

07 Mart 2008, Saat 13:40 – Bilkent Üniversitesi
20 Mart 2008, Saat 12:40 – İstanbul Teknik Üniversitesi
22 Nisan 2008, Saat 15:00 – Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
29 Nisan 2008, Saat 11:00 – Yıldız Teknik Üniversitesi
06 Mayıs 2008, Saat 11:30 – Gazi Üniversitesi

Üniversiteliler Aydınlanıyor
PLD Türkiye (Professional Lighting Design Türkiye) aydınlatma tasarımcısı mesleğini tanıtmak ve aydınlatma tasarımı ve değeri hakkında öğrenciler nezninde bilinç oluşturmak amacıyla “Üniversiteliler Aydınlanıyor” seminer/sohbet toplantılarını gerçekleştirdi.

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerindeki Mimarlık, İç mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama, Endüstriyel Tasarım ve Elektrik Mühendisliği bölümlerinde okuyan öğrenciler ile sektör profesyonellerini biraraya getiren etkinlik EAE Aydınlatma, Häfele, Heper+Moonlight, iGuzzini, Kreon ve Philips markaları sponsorluğunda gerçekleşti.

Program:
- Emre Güneş, PLD Türkiye Dergisi Editörü; PLDA Türkiye Temsilcisi
“Aydınlatma Tasarımcısı kimdir? PLDA derneği ve amacı”

- Mustafa Seven – SEVENLIGHTS
“Işık – elektrik ilişkisi, elektrik mühendisi adaylarına aydınlatma sektöründe kariyer önerileri”

- Nergiz Arifoğlu – EFFECT Aydınlatma Tasarımı ve Danışmanlığı
“Aydınlatma tasarımının mimariye katma değeri ve duygusal yaklaşımlar, mimari üzerinde gece gündüz farklılaşması

- Korhan Şişman – EFFECT Aydınlatma Tasarımı ve Danışmanlığı
“Temel aydınlatma tasarımı kriterleri, müşteri-mimar-tasarımcı-tedarikçi döngüsü, aydınlatma tasarımı projesinin konumlandırılması, proje safhaları”

- H. Kağan Fırat – ACROLITE
“Aydınlatma tasarımını takip eden armatür üretim süreçleri”